Příznaky a příčiny mykózy
Jaké jsou příznaky vaginální mykózy?
Příznaky vaginální mykózy jsou celkem typické, mezi základní patří:
- Svědění uvnitř i vně rodidel
- Otok a silné prokrvení zevní části rodidel
- Pálení při močení
- Výtok, který může být zprvu řídký, později má bílou tvarohovitou konzistenci. V některých případech se neobjeví na prádle, ale zůstává uvnitř pochvy, kde tvoří hrudkovitou hmotu.
- Bolesti při pohlavním styku
- Tlak a bolest v podbřišku
Prvním příznakem obvykle bývá silné svědění, které signalizuje, že se mykotická infekce rozšířila na vnější část rodidel (citlivou sliznici malých a velkých stydkých pysků). Žena jej vnímá, jako velmi nepříjemné, má nutkání si třít rozkrok, což se samozřejmě nejen nedoporučuje, ale ani nevyplácí. V takovém případě by došlo k rozšíření nákazy, k většímu podráždění a intenzivnějšímu svědění.
TIP : Plané neštovice u těhotných žen? Plané neštovice. Jaká jsou rizika a jak situaci řešit?
Jaké jsou příčiny vaginální mykózy?
Plísním a kvasinkám se daří ve vlhkém prostředí, kde je omezen přístup vzduchu. K jejich růstu a množení přispívají i zvýšené hladiny určitých látek (cukru) v krvi. Proto mezi nejčastější příčiny vzniku vaginálních mykóz patří:
- Užívání antibiotik. Při užívání antibiotik může nastat nerovnováha mikroflóry ve vagíně, prostě léky zničí i prospěšné kultury. Dává to možnost přemnožení kvasinek
- Hormonální substituce. V případě užívání antikoncepce nebo hormonální substituce v období přechodu, se mění hladina hormonů (podobně jako v těhotenství).
- Cukrovka. Nemocným cukrovkou se zvyšuje hladina cukru v krvi, která dává živnou půdu k přemnožení kvasinek.
- Těhotenství. Zvyšuje se hladina estrogenů a cukrů.
- Stres. Je velmi častou příčinou vzniku kvasinkové infekce. Tělo reaguje na stres vyplavováním určitých látek do krevního řečiště, které mohou způsobit rozvoj mykózy. Stres také snižuje imunitu.
- Zapaření genitálu. Jde převážně o nošení nevhodného prádla a oblečení (mokré plavky, tanga, těsné kalhoty apod.), které vytváří prostředí vlhka tepla.
- Nesprávná hygiena. Může jít o nedostatečné nebo naopak příliš časté omývání (výplachy) genitálu. Nevhodné je i používání některých mýdel, sprchových gelů či deodorantů. Některé ženy jsou citlivé i na parfémované vložky, tampóny apod.
- Špatný způsob stravování. Jídlo a pití ovlivňuje hladiny látek v krvi. Nedoporučuje se přílišné mlsání.